تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهندسی معماری Architecture design Memar1 - ورزشگاه اولد ترافورد. تاتر رویاها
وبلاگ تخصصی مهندسی معماری Architecture design Memar1
مهندسی معماری - معماری - مقاله مهندسی معماری - معماری داخلی - گالری تصویر معماری

این بار درباره ی استادیومی که بارها و بارها صحنه ی نبرد تنگاتنگ تیمهای بزرگ بوده است.

استادیومی که مختص باشگاه بزرگ منچستر یونایتد است.

ورزشگاه اولد ترافورد ...

اولدترافورد یکی از مشهورترین و بزرگترین ورزشگاههای فوتبال جهان است.در اوضاع و احوالی که  بسیاری از باشگاهها از ورزشگاههای قدیمی خود به محلهایی جدید نقل مکان می کنند منچستر اولدترافورد را حفظ می کند و به جای رفتن به جایی دیگر همان ورزشگاه قدیمی را توسعه می دهد.

بابی چارلتون اسطوره ی فوتبال انگلستان این ورزشگاه را تئاتر رویاها نامید.

تئاتر رویاها بزرگترین ورزشگاه باشگاهی در انگلستان است و یکی از مشهورترین استادیوم ها در دنیاست.

((زیباترین و بهترین در نوع خود.فوق العاده ترین ورزشگاهی که تابه حال دیده ام.این ورزشگاه در دنیا نظیر ندارد و افتخار شهر منچستر است.اینجا خانه تیمی است که در آن می تواند شگفتی بیافریند و...)) این جملات نویسنده یکی از روزنامه های منچستر در روز پس از افتتاح ورزشگاه در سال ۱۹۱۰می باشد.

آری این ورزشگاه حدود ۹۶سال عمر دارد.پیش از آن تیم منچستر ورزشگاهی کوچک و قدیمی داشت و اولدترافورد در غرب شهر بناشد.اولدترافورد با هزینه ای معادل۶۰هزار پوند ساخته شدکه در زمان خود رقمی سرسام آور بود.آرچینا لیچ مهندس معروف اسکاتلندی طراح این ورزشگاه بود.او ورزشگاه های معروف وایت هارت لین و هامپدن پاک را نیز طراحی کرده بود.

اولدترافورد در سالهای۱۹۱۱و۱۹۱۵فینال جام حذفی انگلیس را برگزار کرد و درسال ۱۹۲۰پذیرای بیشتری تماشاگر در بازی منچستر یونایتد مقابل آستون ویلا بود.

از این بازی ۵۰۴/۷۰نفر دیدن کردند که رکوردی تازه برای یک بازی لیگ باشگاهی انگلیس بود.

در جنگ جهانی دوم اولدترافورد بشدت آسیب دید و تیم منچستریونایتد از ۱۹۴۶تا۱۹۴۹بازیهای خود را در ورزشگاه مین رود باشگاه منچستر سیتی برگزار می کرد.

برای جام جهانی۱۹۶۶ورزشگاه اولدترافورد بازسازی شد و بازی مجدد فینال جام حذفی سال۱۹۷۰بین چلسی ولیدز در این ورزشگاه برگزار گردید.

اولدترافورد اولین ورزشگاه انگلیس در دهه۱۹۷۰به حساب می آید که در آن حصار نصب کردند تا تماشاگران متعصب خشمگین نتوانند به زمین مسابقه حمله کنند.

 

توسعه جایگاهها...

دردهه های۶۰و۷۰و۸۰بیش از ۵۸هزار نفر می توانستند در ورزشگاه قرار بگیرند و به تماشای مسابقه بپردازند.اما با نصب کامل صندلی در آن ظرفیت واقعی اش ۴۴هزار نفر شد که برای باشگاهی چون منچستریونایتدکم بود.

از اوایل دهه ۹۰مدیران باشگاه به این فکر افتادند که ورزشگاه را بزرگتر کنند.براساس طرحی تازه ظرفیت صندلی های ورزشگاه ۲۶هزار عدد بیشتر می شد.ابتدا گنجایش ورزشگاه را به۵۶هزار نفر افزایش دادند و پس از آن جایگاه شمالی اش را تاارتفاع ۶۶متری بالا بردند که تا آنجا نیز گسترش یابد.هزینه توسعه ورزشگاه ۱۹میلیون پوند بود.

ورودی جدید به زمین...

جایگاه جنوبی اولدترافورد جایگاه اصلی آن محسوب می شود که نیمکت مربیان جلویش قرار گرفته و مدیران ـ اتاقکـــهای پلیس ـ رستورانهای لوکس و صندلیهای مسوولان اجرایی در آن واقع شده است.

شیب اینجا با جایگاههای دیگر تفاوت دارد و اندکی کمتر است.۲۰ردیف اول صندلیهای ورزشگاه در هر چهار سمت آن پایین تر از سطح خیابانهای اطراف اولدترافورد هستند.

جایگاه جنوبی را کمتر از تلویزیون می بینیم.چون دوربینها در آن تعبیه شده اند و جایگاههای دیگر را نشان می دهند. راهروی ورودی بازیکنان به زمی از وسط جایگاه جنوبی می گذرد.اما در سال۱۹۹۳از گوشه جنــوب غربی زمین منتهی می شد.راهروی قدیمی هموز حفظ شده و برای مناسبتهای ویژه و توهای دیدار از ورزشگاه باز می شود.

جایــگاه شرقی ورزشگاه به جایگاه «ساعــت» معروف است.

 زیرا در گذشته یک ساعت عظیم  بالا ی آن قرار داده بودند که وقت مسابقه را نشان می داد.اما حالا ۲ساعت الکترونیکی و ثبت نتایج بزرگ در دو گوشه شمالی قرار گرفته است.تماشاگران تیم مهمان و افراد معلول عمدتا در این جایگاه مستقر می شوند.

افزایش صندلی ها به ۶۸هزار عدد ادامه داشت.

کار گسترش اولد ترافورد اواخر دهه۹۰دوباره شروع شد و در ژانویه۲۰۰۰گنجایش ورزشگاه به۶۱هزار صندلی افزایش یافت.

بیرون ورزشگاه نمایی شیشه ای دارد که به ساختمانهای اداری مدرن بی شباهت نیست.مدر این قسمت مجسمه«سرمت باسبی» مربی فقید تیم فاتح جام باشگاههای اروپا در سال۱۹۶۸ و پلاکهای یادبود بازیکنان تیم که در سانحه هوایی جان خود را از دست دادند به چشم می خورد.

جایگاه غربی ورزشگاه همواره به هواداران سرسخت منچستر یونایتد اختصاص داشته که حداکثر ۲۰هزار نفر در آن قرار می گیرند.

کار گسترش جایگاههای  ورزشگاه در سال۲۰۰۰ به پایان رسید و صندلیهایش به عدد ۶۸۲۱۷عدد رسید.از نکته های جالب درباره این ورزشگاه یکی این است که جایگاه خانوادگی هم دارد که درون جایگاه بزرگ غربی است.

اولدترافورد ۹۰هزار نفری...

برنامه توسعه ورزشگاه اولدترافورد هنوز به پایان نرسیده است. مهندسان طرحی را پیشنهاد داده اند که براساس آن گنجایش اولدترافورد به۹۰هزار صندلی افزایش خواهد یافت.برای اجرای طرح جدید جایگاه جنوبی باید مرتفع شود و ۴ گوشه ورزشگاه نیز ارتفاع بگیرد تا صندلی های زیادی در آن نصب کنند.اما برای توسع ورزشگاه باشگاه باید حداقل ۵۰ساختمان بزرگ اطراف آن را خریداری و تخریب کند که پول زیادی را نیاز دارد.مدیران این باشگاه اعلام کرده اند که این کاررا انجام خواهند داد.
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 14 مهر 1388 توسط عابدی
 PLEASE NOTE:  This tool will provide an estimation of the future PageRank and should not be considered precise.
 
Your Domain (URL):
  (eg. www.iwebtool.com)  
 

Powered by iWEBTOOL