تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهندسی معماری Architecture design Memar1 - موزه مرسدس-بنز(هانیــه آهنگر)
وبلاگ تخصصی مهندسی معماری Architecture design Memar1
مهندسی معماری - معماری - مقاله مهندسی معماری - معماری داخلی - گالری تصویر معماری

موزه مرسدس-بنز

موزه جدید مرسدس بنز در بیستم 2006،یعنی بیست روز قبل از شروع مسابقات جام جهانی آلمان در یک فضای نمایشگاهی به مساحت حدود 17000 متر مربع در اشتوتگارت آلمان افتتاح شد.

پرونده:Mercedes-benz-museum-stuttgart-see-2006.jpg

 

موزه اصلی ساختمانی است 9 طبقه به مساحت 3500 متر مربع و به ارتفاع 48 متر از بتن مسلح که توسط شرکت هلندی "یوان استودیو"طراحی شده است و ساخت آن در ماه می 2004 توسط شرکت آلمانی "ورنر سوبک" آغاز گردید.ساخت چنین سازهای با پیچیدگی های خاص خود تنها در 2 سال نشان از مهارت و مدیریت صحیح می باشد.

اشتوتگارت یک شهر قرون وسطایی است که اکثر طراحی ساختمانهای آن باروک می باشد.یوان استودیو با توجه به این موضوع سعی کرد تا با توجه به سبک باروک و معماری توین اثری را خلق نماید که در نوع خود بی نظیر و تک باشد.در واقع می توان آنرا اولین اثر کامپیوتری باروک نامید.

بن ون برکل،مدیر یوان استودیو در مورد طرح خود می گوید:"برای شما بسیار مشکل است که بگویید دقیقا در کدام نقطه قرار گرفته اید.ممکن است در فضای سمت راست باشید و یا برعکس.ساختمان چون بدون بازشو می باشد،برای شما گمراه کننده و سحر انگیز خواهد بود".

ساختمان از دو سیستم حلزونی شکل تشکیل شده که به علت سیستم محدودیکه دارد همانند اهرام مصر مرموز و سحرانگیز است.وقتی شما در حال بازدید از موزه هستید،به نظر می رسد که ساختمان دور شما می چرخد و اطراف شما نورانی شده است.

از نمای داخل،پلان ساختمان یک برگ شبدری شکل که تمثیلی از نشانه معروف مرسدس بنز است را تداعی می کند.نمای این ساختمان از 1800 قطعه پنجره و به همرام 750 کیلومتر لوله و کابل تشکیل شده است.دو رمپ مارپیچی بازدیدکنندگان را به قسمتهای فوقانی هدایت می کند.یکی از رمپها بازدیدکنندگان را به گالری نمایشگاه که حاوی 120 خودرو و نمایانگر 120 سال فعالیت بنز می باشد،هدایت می کند.

رمپ دوم از میان گالری که به صورت سن تئاتر می باشد پایین می آید و در آن تاریخچه مرسدس بنز بازگو می شود.بازدیدکنندگان می توانند از یک رمپ به رمپ دیگر بروند و دراین صورت تاریخچه این شرکت را با تماشای خودروهای همان دوره زمانی پی گیری نمایند.در واقع طراحی هوشمندانه این موزه طوری است که بازدیدکنندگانتوسط خود بنا هدایت شده و بدون آنکه قسمتی از آن را از دست بدهند می توانند از تمامی قسمتها بازدید کنند.

طرح عجیب و پیچیده این ساختمان کار را برای اجرا و خصوصا قالب بندی بتن آن مشکل می ساخت.شرکت آلمانی پری که در اجرای این نوع سازه ها تبحر دارد،قالب بندی این ساختمان را بر عهده داشت.

مهندسین شرکت با بررسی خروجی طرحهای سه بعدی این ساختمان با فرم قالب بندی و تجهیزات نگهدارنده آنرا برای تحمل نیروی بتن وارد بر قالب به میزان 150 کیلونیوتن بر متر مربع تهیه نمودند.در نهایت بیش از 50 قالب بند ماهر از 4 نقطه مختلف قالب بندی آنرا انجام دادند.
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 18 شهریور 1389 توسط عابدی
 PLEASE NOTE:  This tool will provide an estimation of the future PageRank and should not be considered precise.
 
Your Domain (URL):
  (eg. www.iwebtool.com)  
 

Powered by iWEBTOOL